• ۲۲۵۸۵۷۰۵ (۹۸۲۱+)

این مطلب در شماره ی 97 روز شنبه 5  اسفند 1391 مجله ی همشهری تندرستی چاپ شده است."

 

اسمش الکتریسیته ساکن است، اما موها را به حرکت وامی دارد. اگر شما هم با این مشکل روبرو هستید اصلاً نگران نباشید، چون راه حل هایش ساده تر از آن است که تصور می کنید.

انگار موهای بعضی ها را برق گرفته است،  به طوری که حتی یک لحظه هم  روی سرشان بند نمیشوند. به این حالت "الکتریسیته ی ساکن مو" می گویند. وسایل گرمایشی مانند شوفاژ باعث خشکی هوا می شوند و موها نیز از آسیب این خشکی در امان نمی مانند. اشیاء دیگری مانند شانه، برس، کلاه، شال و روسری نیز موها را پر از الکتریسیته می کنند. در اینصورت موها به پرواز در میایند و مهار کردن آنها کار ساده ای نیست. معمولا موهای نازک، کم حجم و موهایی که به واسطه ی رنگ کردن زیاد حساس شده اند بیشتر قربانی این وضعیت می شوند.البته هر مشکلی راه حلی دارد و الکتریسیته ی ساکن موها نیز از این امر مستثنی نیست.با ما همراه باشید تا بگوییم چگونه موهای به پرواز در آمده را به سلامت فرود بیاورید.

در انتخاب شامپو دقت کنید

موهایتان را با شامپوهای ملایم مخصوص موهای خشک بشویید و از چنگ زدن طولانی مدت موها بپرهیزید.به خاطر اینکه باعث ایجاد الکتریسیته میشود. بعد از شامپو زدن با دقت کامل موها را آبکشی کنید تا خیلی سریع چرب نشوند و ترکیبات شامپو به طور کامل از موها خارج شود.

موهای خود را با آب سرد آب کشی کنید

یکی از راههای مقابله با الکتریسیته ی ساکن موها استفاده از آب سرد است. اگر در آخرین مرحله ی آبکشی از آب سرد استفاده کنید موهایتان به پرواز در نمیایند و با «نظم و ترتیب» روی سرتان میمانند. از این گذشته خیلی راحت تر هم شانه میشوند. خیلیها به اشتباه تصور میکنند هر چه آب داغ تر باشد موها تمیزتر و درخشنده تر میشود. اما بر خلاف باور این افراد آب خنک باعث زیبایی و درخشندگی موها میشود نه آب داغ.

پشت درهای بسته ی حمام موها را سشوار بکشید.

یکی از عوامل ایجاد الکتریسیته ی ساکن موها خشکی و نبود رطوبت هواست. اگر داخل حمام سشوار بکشید میزان زیادی رطوبت در موهایتان ذخیره میشود که به مهار الکتریسیته ی آنها کمک میکند.

سشوار را روی درجه ی کند تنظیم کنید

باد سشوار را در درجه ی کند تنظیم کنید تا باد آن با سرعت کمتری در بین موها بپیچد. ابتدا میتوانید از باد گرم برای خشک کردن موها استفاده کنید. اما به مرور باد آنرا خنک کنید. یعنی زمانیکه موها خشک شدند و میخواهید کارتان را تمام کنید باد سشوار را خنک کنید. اینکار باعث میشود موها حالت دلخواهتان را بگیرند و دارای الکتریسیته نشوند. برای همین لازم است حتما از سشوارهایی استفاده کنید که باد سرد دارند.

موس و ژل برای موهای پرپشت

اینکه شما خرمنی از مو روی سرتان باشد عالی است اما اگر الکتریسیته به جان این موهای پرپشت بیافتد کلافه خواهید شد. برای مقابله با این مشکل از موس یا ژل استفاده کنید. توجه داشته باشید که به اندازه ی یک فندق موس یا ژل کافیست. این محصولات را به کف دستها بمالید و سپس آنرا به موهایتان بزنید.حواستان باشد میزان ژل یا موسی که استفاده میکنید زیاد نباشد چون باعث میشود موها سنگین و به اصطلاح خفه شوند.میتوانید یک اسپری خانگی هم برای موهایتان تهیه کنید.برای اینکار 10 پیمانه آب را با 1 پیمانه نرم کننده ی مو مخلوط کنید و به آرامی روی موها اسپری کنید. با همین روش ساده میتوانید الکتریسیته ی موها را تا حد زیادی از بین ببرید. البته این روش برای افرادی که موهای نازکی دارند توصیه نمیشود چون باعث میشود موها صاف و چرب به نظر بیایند.

اسپری مو برای موهای نازک

اسپری مو نیز میتواند به کاهش مشکل الکتریسته ی ساکن موها کمک کند. اسپری ها برای موهای نازک مناسب تر اند چون باعث سنگینی آنها نمیشوند. برای اینکار از اسپری های ملایم استفاده کنید. به خاطر اینکه بدون هیچگونه آسیبی هم موها را خوش حالت نگه میدارند و هم باعث خفگی آنها نمیشوند.

در انتخاب شانه و برس دقت کنید

از شانه و برس های نایلونی استفاده نکنید چون موهایتان را به هوا خواهند فرستاد. به جای شانه های نایلونی از انواع چوبی آنها استفاده کنید.در حالت کلی از شانه ها و برس هایی استفاده کنید که از مواد طبیعی ساخته شده اند.فلز و مواد مصنوعی باعث افزایش حالت الکتریسیته ی ساکن موها میشوند. برای همین برس های فلزی را فراموش کنید. حواستان باشد شانه زدن زیاد نیز باعث شدیدتر شدن مشکل میشود.

جنس لباس هم موها را به پرواز درمیاورد

کاپشن، پولیور و کلاه هایی که الیاف مصنوعی دارند رطوبت محیط را جذب نمیکنند و برای همین پر از الکتریسیته ی ساکن هستند که به راحتی با الکتریسیته ی موها وارد «جنگ» میشوند.در اینصورت مشکل حادتر میشود. لباس هایی بپوشید که از جنس الیاف کاملا طبیعی هستند. البته توجه داشته باشید لباس های پشمی هم همین مشکل را ایجاد میکنند. حواستان باشد که فرش،موکت و جوراب نیز باعث ایجاد الکتریسیته ی ساکن موها میشود.

روسری ابریشمی سر کنید

زمانیکه یک پولیور تن تان باشد موهای خود به خود پر از الکتریسیته ی ساکن میشوند.برای مقابله با این مشکل استفاده از روسری ابریشمی کارساز است.

هوای منزل را مرطوب نگه دارید

یک کاسه آب کنار رادیاتور بگذارید تا رطوبت هوای اتاق بیشتر شود.در این صورت نیز به حل مشکل الکتریسیته شدن موها کمک زیادی میکنید.


 تعیین وقت اینترنتی
 نام و نام خانوادگی :
 سن :
 جنسيت :مرد
زن
 تلفن ثابت :
 تلفن همراه :
 نوع خدمات درخواستي :
 شهر محل سكونت :
 ایمیل :
 توضیحات :